Centrum Poloma

Home / Centrum Poloma

Celkový počet miest v Centre komunity Poloma : 22

  • počet miest v skupine v budove Poloma 2438 – dospelé fyzické osoby: 10
  • počet miest v skupine v budove Poloma 1298 –  maloletí klienti: 12

Budova Poloma 2438, v ktorej je 10 lôžok, je určená pre dospelé fyzické osoby. Táto budova je  poschodová, do ubytovacích priestorov na podkroví sa vchádza vonkajším schodiskom. Vstupuje sa cez vstupnú halu, ktorá je využívaná ako priestor pre odkladanie vrchného ošatenia. Nachádzajú sa tu dve izby, jedna s kapacitou 4 lôžka pre ženy, jedna s kapacitou 6 lôžok pre mužov. Na poschodí je ďalšia  miestnosťou pre skupinovú prácu s klientmi s celkovou kapacitou 30 osôb a miestnosť pre personál. Tiež sa tu nachádza miestnosť pre pranie prádla. Podkrovie má priestory pre sociálne zariadenia klientov – 2 x samostatná miestnosť WC pre klientov, zvlášť muži, zvlášť ženy, 1 miestnosť pre personál. Nachádzajú sa tu dve kúpeľne s dvomi sprchami a dvomi umývadlami, označené zvlášť pre mužov a pre ženy.

Súkromie klientov je zachované tým, že do každej tejto miestnosti sa vchádza z chodby samostatne. Obsahujú taký spôsob uzamykania, že ak sa z vnútornej strany klient zamkne (otočením gombíka) a odmieta otvoriť po opakovaných vyzvaniach, môže personál použiť špeciálny univerzálny kľúč na otvorenie. Kúpeľne majú tiež na dverách tabuľku s otočnými nápismi voľno a obsadené.

Táto budova má na prízemí miestnosti so samostatným vchodom – posilňovňu, miestnosť pre sklad náradia, tiež samostatnú miestnosť, ktorá slúži ako prezliekáreň pre dievčatá a ženy. Cez ďalšie vonkajšie vchodové dvere sa prechádza do sektoru kuchyne, jedálne a skladov s priestorom na odkladanie šatstva a WC. Ďalšia miestnosť so samostatným vchodom je kotolňa.

Z opačnej strany budovy je vchod pre klientov, ktorý pokračuje predsieňou pre odkladanie vrchného šatstva a obuvi pred vstupom do samotnej jedálne. Jedáleň má kapacitu 32 miest, cez výdajné okienko z kuchyne je podávaná strava pre klientov a personál.

 

Budova Poloma 1298 má v podkroví chlapčenské lôžka – spolu 7 v dvoch na seba nadväzujúcich miestnostiach a dievčenské lôžka na opačnej strane budovy v počte 5 lôžok, spolu 12 lôžok. Aj izby pre chlapcov aj izba pre dievčatá majú svoje samostatné WC, kúpeľňu s dvomi umývadlami a dvomi sprchovými kútmi. Na poschodí sa ešte nachádza miestnosť pre personál a miestnosť skladu prádla.

Na prízemí je vstupná chodba, ktorá zároveň slúži ako odkladací priestor pre  obuv klientov. Sú tu dve miestnosti, jedna pre personál a jedna miestnosť, ktorá slúži ako študovňa. Ak je klient vo vyššej ako prvej fáze, môže tu osamote študovať alebo realizovať iný, pre seba potrebný samostatný program, o obsadenosti miestnosti informuje zaťahovací záves. Samostatná aktivita môže byť personálom schválená pri obsadenosti tohto priestoru aj na obytných izbách. Na prízemí je tiež samostatné WC a sprchový kút pre personál.

Centrum vytvára podmienky na vykonávanie odborných metód práce s dieťaťom a jeho rodičom (prípadne inou blízkou osobou) nepobytovou formou pre tieto osoby. Organizuje aktivity v prípade práce s týmito osobami počas dňa tak, aby im miestnosť študovňa bola počas dňa prístupná.

Súkromie všetkých osôb v rámci WC a kúpeľne je taktiež zabezpečené špeciálnymi zámkami, tak ako je to v budove pre dospelých klientov a taktiež s označením tabuľkou, ktorá uvádza obsadenosť kúpeľní.

Osobitným vchodom z nádvoria do tejto budovy sa vchádza do miestnosti, kde sa  spracúvajú a odkladajú mliečne výrobky, odtiaľto tiež vedie vchod do podzemnej pivnice, pre klientov je vchod neprístupný. Centrum má k dispozícii ďalšiu miestnosť v tejto budove so samostatným vchodom, slúži ako prezliekareň pre chlapcov a mužov pri príprave na pracovné aktivity. Ďalšou samostatnou miestnosťou budovy je kotolňa.

Na nádvorí týchto budov je umiestnený letný altánok slúžiaci pre posedenie pri nepriaznivom počasí (vrátane letných horúčav). Letná jedáleň s kapacitou 32 miest je súčasťou je súčasťou jedálne vo vedľajšej budove.

Pod budovami je ihrisko s umelým trávnatým povrchom, ktoré je využívané na futbal, volejbal, vybíjanú. Za budovami je postavená hospodárska budova a maštale, kde sa chová hovädzí dobytok, kozy a ovce, kone a kde sú priestory pre uskladnenie krmiva a poľnohospodárskych strojov. Zvieratá majú k dispozícii pasienky v okolí.

Bezprostredne s obytnými plochami susedia záhrady, kde si klienti v rámci pracovných aktivít pestujú zeleninu ako doplnok do stravnej jednotky, ďalšie plodiny ako krmivo pre zvieratá.

Na najvzdialenejšej časti areálu je umiestnená samostatne stojaca kaplnka. Je zasvätená Božiemu milosrdenstvu, má kapacitu 32 miest na sedenie.